Młodzicy Stali Mielec pokazali klasę w Lisboa Cup 2011

Po sześciodniowych zmaganiach w prestiżowym turnieju Lisboa Cup 2011 ekipa rocznika 1998 mieleckiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego została zwycięzcą turnieju B.

Bilans mielczan to 5 zwycięstw, remis i porażka. W finale po bardzo emocjonującym meczu Stal wygrała z mistrzem Danii - FC Kopenhaga 2-1. 

We wcześniejszych spotkaniach młodzi piłkarze z Mielca kolejno przegrali w grupie z legendarnym brazylijskim klubem Vasco da Gama 0:1, wygrała z Ass.Torre 7:0 i pechowo zremisowała z akademią Sportingu Lizbona Povoense 3:3. 

Mecz o wejście do ósemki to zwycięstwo z klubem Ronaldo i Pepe - Maritimo 3:0 bo bardzo dobrym spotkaniu.

W ćwierćfinale podopieczni trenera Mrozika nie dali szans akademii słynnej Benficy- GS Carcavelos wygrywając wysoko 7:2. Półfinał to zwycięstwo po karnych z gospodarzami AD Oeiras. No i wygrana przy świetle w finale z FC Kopenhaga 2:1.

Oprócz doskonałego występu sportowego, młodzi mielczanie mogli być przykładem pod względem fair-play. W całym turnieju zostali ukarani tylko dwiema żółtymi kartkami, a w pierwszych pięciu meczach ich rywale w każdym karani byli czerwonymi kartonikami. Zmagania młodych piłkarzy oglądały sławy portugalskiego futbolu z Eusebio na czele.

- Czuć było atmosferę niecodziennego wydarzenia sportowego - podkreślał Paweł Mrozik, szkoleniowiec młodych stalowców.

Dobra gra pomogła w promocji Polski i Mielca w piłkarskim świecie. Stal została zaproszona na kilka dużych turniejów, m. in. Santiago de Chile Cup 2012, który jest uważany za najbardziej prestiżowy turniej piłkarski na zachodniej półkuli. 

– Oprócz sportowego sukcesu trzeba zwrócić uwagę na przygodę, jaką przeżyli młodzi piłkarze. Spacery po starej Lizbonie czy kąpiele w Ocenie Atlantyckim podnoszą wartość tej wyprawy – podkreśla Paweł Mrozik, trener Stali. 

Sportowcy z Mielca mięli okazję zwiedzić słynny Stadion Światła (Estadio da Luz) na którym swe mecze rozgrywa reprezentacja Portugalii oraz dwukrotny triumfator Pucharu Europy - Benfica Lizbona. 

Spacery po starej Lizbonie, możliwość kąpieli w Ocenie Atlantyckim, nowe znajomości i przyjaźnie. Mielczanie szczególnie upodobali sobie z wzajemnością ekipę z Gwinei Bissau, Brazylijczyków z Rio de Janeiro i ekipę z Argentyny.

- Pragniemy serdecznie podziękować firmie "ORZECH" Sp. z o.o. z Kolbuszowej i jej prezesowi panu Arturowi Orzech, bez którego pomocy i zaangażowania wyjazd ten byłby niemożliwy, rodzicom chłopców którzy także przyczynili się tego, iż młodzi piłkarze z Podkarpacia mogli zmierzyć się z najlepszymi ekipami w swojej kategorii wiekowej oraz wszystkim opiekunom którzy dbali o ich bezpieczeństwo w Lizbonie - zakończył Mrozik. 

Kadra:
Krystian Małek, Marek Żygłowicz, Radosław Samojeden, Gracjan Jaroch, Damian Bawor, Paweł Ujda, Kacper Maik, Konrad Misztal, Michał Domański, Piotr Gogola, Michał Szpakowski, Kamil Marszałek, Albert Orzech, Marcel Stec, Szymon Urbaniak, Gabriel Jankowski, Hubert Klimek, Adrian Ząbek 
Trener: Paweł Mrozik.